سیسکو ACI راهکار SDN از سیسکو

سیسکو ACI راهکار SDN از سیسکو

چنانچه همایش هایی مثل Cisco Live را دنبال می کنید حتما با عبارت Application Centeric Infrastructure یا به اختصار ACI آشنا هستید.

ACI راهکار SDN از سیسکو است. در این مقاله سعی داریم توضیح کوتاهی دهیم که این تکنولوژی چگونه کار میکند.

سیسکو ACI یک راهکار مبتنی بر Policy است که همزمان از سخت افزار و نرم افزار استفاده میکند. سخت افزار مورد استفاده٫ سخت افزار سوییچ های سری ۹۰۰۰ خانواده ی Nexus است. ACI از سه قسمت اساسی تشکیل شده است :

۱. Additional Data Center Pod

۲. Data Center Policy Engine

۳. Non-Directly Attached Virtual switches

با اینکه در Data Sheet این استاندارد٫ اشاره ای به محدودیت استفاده از Virtual switch خاصی نشده است٫ در حال حاظر تنها در صورتی می توان Policy ها را به سوییچ انتقال داد که از AVS یا Application Virtual Switch که یک استاندارد شرکت Cisco است٫ استفاده شده باشد.

به صورت کلی راهکارهای ارایه شده توسط سیسکو با راهکارهای پیاده سازی شده در شبکه های Data Center تفاوت زیادی ندارد. بلکه تفاوت اصلی در مدیریت و Policy های تعریف شده و Network Protocole های مورد استفاده می باشد.

سیسکو ACI از تکنولوژی های VLAN ٫ VXLAN و NV-GRE  ساپورت میکند که با ترکیب این تکنولوژی های می توان شبکه های مختلف را با سناریوهای متفاوتپیاده سازی نمود.

برای مدیریت شبکه های ACI از APIC (Application Policy Infrastructure Controller) استفاده می شود. این کنترل همه ی Policyهای تعریف شده بر روی سوییچ های مد نظر اجرا می نماید. با استفاده از APIC برای تنظیمات به هیچ دستگاهی وابسته نیستیم و همه ی تنظیمات را می توان به راحتی به سخت افزار جدید انتقال داد.

همچنین سرویس های برندهای دیگر مانند Citrix ,F5٫SourceFire می توانند با استفاده از APIهای ارایه شده توسط سیسکو٫ وارد محیط ACI شده و شامل Policy های تعریف شده در این محیط شوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *