نحوه ی کار SnapShot در Vmware ESXi

نحوه ی کار SnapShot در Vmware ESXi

حتما برای شما هم پیش اومده که یک آپدیت رو بر روی سیستم عاملتون نصب کنید و متوجه بشین سیستم به یک حالت unstable در اومده. معمولا در این مواقع به خودتون میگین کاش می شد به یه صورتی سیستم رو به حالت قبلی خودش برگردوند.

میتونید برای بازگردانی از Backupی که از سیستم دارین استفاده کنید، ولی این Backupها دوتا مشکل دارند:

  1. مشکل اول اینکه که ممکنه قدیمی باشند، برای مثال مربوط به شب گذشته باشند. و مقداری از اطلاعات شما از دست بره.
  2. این امکان هست که قبل از اعمال تغییرات از سیستم پشتیبان بگیرید تا در صورت مشکل به حالت قبلی برگردید. اما اگر Patchهای زیادی رو نصب میکنید و تغییرات زیادی دارید این کار حسابی ازتون وقت میگیره.

راهکار مناسب استفاده از تکنولوژی SanpShot است. که ماکروسافت در محصول Hyper-V اون رو به اسم checkpoint میشناسه.

Snapshot حالت کلی سیستم رو ذخیره میکنه. این حالت شامل تمام فایل ها و اطلاعات داخل ram(در صورت روشن بودن سیستمی که ازش Snapshot میگیرین) می باشد.

نحوه ی کار تکنولوژی Snapshot

در حالت عادی اطلاعات مربوط به دیسک شما بر روی فایل vmdk ذخیره میگردد. هنگامی که شما یک SnapShot میگیرید هارد اصلی سیستم یا همون vmdk به حالت Read-Only در میاد و یک سری هاردهای جدید تحت عنوان Delta Disks توسط سیستم درست میشن و اطلاعات جدید بر روی اونها نوشته میشه. بنابراین هنگامی که شما به حالت اولیه بر میگردید Delta Disk ها پاک میشن و اطلاعات از روی فایل اصلی vmdk نوشته می شوند.

شما میتونید از یک سیستم تا ۳۲ snapshot تهیه کنید. ولی در نظر داشته باشید که ساخت SnapShot بر روی Performance ماشین مجازی شما تاثیر منفی داره. به صورت کلی توصیه میشه SnapShot هاتون رو بیشتر از ۷۲ ساعت نگهداری نکنید. با پاک کردن یک snapshot تمام اطلاعات Delta Disk ها با vmdk اصلی Merg میشن ( به این عملیات به اصطلاح Consolidate Disks گفته می شود).

 

سخن آخر

در آخرین مرحله حتما به خاطر داشته باشید که SnapShot ها به هیچ عنوان جایگزین راهکارهای Bakup نیستند. زیرا در صورت به وجود آمدن مشکل در دیسک اصلی، شما قادر به برگدوندن سیستم به حالت پایدار قبلی نیستید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *