چرا امنیت لینوکس از ویندوز بالاتر است؟-بررسی یک ادعا

چرا امنیت لینوکس از ویندوز بالاتر است؟-بررسی یک ادعا

این سوال همیشه یکی از بحث های مورد علاقه ی دانشجویان رشته ی کامپیوتر بود. دانشجویانی که با لینوکس بیشتر کار می کردن و به اصطلاح خودمون عشق لینوکس بودن٫ کاربران ویندوز رو متهم میکردن که سیستم عاملشون امنیت لازم رو نداره. اما آیا واقعا امنیت لینوکس از ویندوز بالاتر است؟

این گفته ممکنه در نگاه اول درست به نظر بیاد. اگر شما به آمار و ارقام نگاه کنید متوجه می شوید که همیشه تعداد سیستم های ویندوزی که به بد افزارها آلوده می شوند بسیار بیشترند. اما علت این اتفاق چیست ؟

۱. تعداد بیشتر سیستم های ویندوزی 

معمولا چیزی حدود ۹۰٪  از کاربران PC از سیستم عامل  ویندوز استفاده می کنند. در صورتی که سهم بازار لینوکس معمولا زیر ۵٪ بازار هستش. همین امر باعث میشه که افرادی که بخوان بد افزار یا ویروسی تولید کنند٫ بیشتر به سیستم عامل ویندوز توجه داشته باشند تا بتونند سیستم های بیشتری رو آلوده کنند.

۲. سطح دسترسی:

در سیستم عامل ویندوز به شما معمولا دسترسی Administrator داده می شه. این باعث میشه که ویروس ها و بعد افزارها هم بتونند به راحتی نصب بشن. اما در سیستم عامل لینوکس علاوه بر اینکه یوزرها به صورت default دسترسی root ندارند٫ برای اجرا کردن فایل ها هم احتیاج دارند تا به اونها دسترسی قابل اجرا شدن بدهند. همین امر باعث میشه که مثلا اگر ایمیلی که حاوی یک بد افزار است دریافت کردید ابتدا باید اون رو save کنید و بعد بهش دسترسی اجرا شدن بدید تا بعد بتونید اجراش کنید. همین طولانی تر بودن مسیر و احتیاج به دسترسی root باعث میشه خیلی از بد افزارها موفق به آلوده کردن سیستم نشوند و به نوعی در این نوع آلودگی ها امنیت لینوکس از ویندوز بالاتر خواهد بود.  البته ناگفته نماند که ویندوز سعی کرد با استفاده از قابلیت UAC تا حدودی این آلودگی هایی که از این طریق وارد سیستم می شوند رو کمتر کنه.

۳. سطح اطلاعات کاربران :

یکی از ویژگی های ویندوز٫ کاربری بسیار راحت است. اگرچه ممکن است در قدم اول یک مزیت باشد اما در واقع ویندوز کارابران خودش را میشه گفت تا حدودی از دانستن خیلی مسایل بی نیاز میکنه. این در حالیه که با وجود اینکه کار کردن با سیستم عاملهایی مثل Ubuntu بسیار راحت شده٫ هنوز هم کاربران این سیستم عامل باید خیلی مباحث رو آموزش ببینند که همین آموزش باعث میشه خیلی از اشتباهات کاربران ویندوز رو مرتکب نشوند.

در انتها باید گفت که هیچ سیستم عاملی امن تر از یک سیستم عامل دیگر نیست٫ ولی اگر شما یک Network Enginner هستید فارق از تخصصی که دارید٫ باید یک تسلط نسبی روی هر دو سیستم عامل داشته باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *