6 اشتباه امنیتی که سازمان ها را با مشکل رو به رو می سازد

6 اشتباه امنیتی که سازمان ها را با مشکل رو به رو می سازد

به عنوان یک متخصص امنیت اطلاعات شما دانش امن سازی شبکه ی خود در مقابل تهدیدات داخلی و خارجی را دارید، اما حجم کاری شما بسیار زیاد است. به دلیل این حجم کاری بالا احتمالا اینکه برخی موارد را فراموش کنید بسیار بالاست. اینکه این موارد چگونه ممکن است به سازمان شما آسیب برسانند، متفاوت است. در برخی موارد ممکن است به خاطر این اشتباه امنیتی عوارض سنگینی به سازمان وارد شود و در برخی دیگر ممکن است آسیبی به سازمان نرسد.
در زیر تعدادی از این ۶ اشتباه امنیتی معمول که هر متخصص امنیت اطلاعات مرتکب می شود را بررسی می نماییم :

۱. اشتباه در تعیین دسترسی :

این مشکل بیشتر در سازمانهایی رخ می دهد که دسترسی ها را به جای Group به Usersها اطلاق می کنند. بدون یک ساختار مشخص در زیر ساخت Active Directory سازمان، شما باید برای اطلاق دسترسی به هر کاربر، باید عملیات ایجاد دسترسی را تکرار کنید. چنانچه این کاربرها به هر دلیل از شرکت خارج شوند، دسترسی آنها بر روی سیستم باقی خواهد ماند و یک ریسک امنیتی بسیار بالا ایجاد می کنند که میتواند توسط بد افزارها یا هکرها به یک رخنه ی امنیتی منجر شود.

۲. تعیین پسوردهای ضعیف :

پسوردهای Default موجود بر روی سوییچ ها و روترهای خود را در نظر بگیرید. برای یک هکر کنجکاو زمان زیادی نخواهد برد تا این پسوردها را پیدا کند. در قدم اول باید تمامی این پسورد ها را تغییر دهید. در قدم دوم باید از Lock out Policy ها استفاده کنیم. استفاده از Locakout Policy امنیت اکانت های مختلف را در مقابل حملاتی مانند brute force حفظ خواهد کرد.

۳. UAC یا User Acount Controls :

با اینکه استفاده از UAC می تواند آزار دهنده باشد. اما راهکار بسیار مناسبی برای مقابله با نرم افزارهای rogue است که سعی دارند تغییراتی غیر مجاز بر سیستم اعمال کنند.

 

۴. عدم استفاده از نرم افزارهای مانیتورینگ و گزارش دهی:

اینکه سیستم های شما بدون مشکل کار می کنند لزوما نشان دهنده ی این نیست که مشکلی وجود ندارد. اینکه Firewall ها و Router های شما چگونه کار می کنند بسیار مهم است. این گزارش ها در صورت وجود تلاش هایی برای نفوذ و یا فعالیت های مشکوک شما را با خبر می کنند. در صورتی که اگر سیستم گزارش گیری نداشته باشید متوجه نخواهید بود که در شبکه ی شما چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

۵. عد استفاده از Best Practices/Compliance Recmmendations:

اعمال کنترل های امنیتی زمان زیادی خواهند برد. باید همه ی آنها را با دقت انجام دهید و همه ی توصیه های امنیتی را انجام دهید و حتی کوچکترین آنها را نادیده نگیرید. چنانچه تعدادی از این توصیه ها به نظر شما غیر منطقی می آیند حتما از نویسنده در مورد آنها سوال کنید، و هیچگاه خودسرانه انجام آنها را متوقف نکنید. همچنین سیاسیت های امنیت اطلاعات سازمان خود را به صورت مستند تهیه نمایید.

۶. عدم اختصاص بودجه های آموزشی:

اگر اطلاعات مورد نیاز را برای مقابله با تهدیدات روز را نداشته باشید، مقابله با آنها بسیار مشکل خواهد بود. هکرهای هر روزه قدرتمند تر و تخصصی تر از گذشته عمل می کنند و شما باید موضوعات روز در رابطه با امنیت اطلاعات را بشناسید. برای شروع می توانید از دوره هایی مثل +Security  شروع کرده و با دوره ی CCNA Cyber Ops ادامه دهید.

حرف نهایی : 

همه ی ما مرتکب اشتباهات امنیتی فراوانی می شویم اما نکته ی اصلی تلاش در راستای کمتر و کمتر کردن این اشتباهات است. اما نکته ی امیدوار کننده این است که اکثر این سیاست های امنیتی زمان زیادی برای پیاده سازی نخواهند گرفت.

منبع : www.cbtnuggets.com


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *