مرکزداده 

با افزایش اندازه ی شرکت ها، نیاز به یک مکان متمرکز برای نگهداری از اطلاعات شرکت و ارایه ی خدمات امری ضروری است. مراکز داده می توانند علاوه بر کاهش هزینه ها، کیفیت ارایه خدمات به شرکت را بهبود بخشند. با توجه به تقش کلیدی مراکز داده و هزینه هایی که دربر دارند، طراحی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

شرکت سیسکو به عنوان یکی از رهبران توسعه ی تکنولوژی های مراکز داده، از ۳ ویژگی اصلی برای یک مرکز داده نام می برد :

 

۱. زیر ساخت شبکه بر طبق استاندارد Ethernet با قابلیت گسترش آسان:

سازمانهای مختلف در حال مهاجرت از استاندارد 1Gb به 10Gb برای مراکز داده ی خود هستند. زیر ساخت شبکه ی مرکز داده علاوه بر استفاده از سریعترین استانداردهای موجود باید به سادگی قابل گسترش باشد.

 

۲. انتقال آسان ماشین های مجازی در داخل مرکز داده :

استفاده از ماشین های مجازی، مزایای بی شماری دارد که از اصلی ترین آنها می توان به کاهش هزینه و آسان سازی مدیریت اشاره نمود. امروزه کمترین مرکز داده ای را می توان پیدا کرد که از این تکنولوژی استفاده نکند، بنابراین در مراکز داده باید زیر ساخت مناسب استفاده از مجازی سازی فراهم باشد. زیر ساخت یک مرکز داده باید بتواند به آسانی جابه جایی ماشین های مجازی و storage آنها را انجام دهد.

 

۳. دسترسی امن به منابع مرکز داده :

تمام اطلاعات حیاطی یک شرکت در مرکز داده ی این شرکت نگهداری می شود، بنابراین امینت مراکز داده یکی از مهمترین ویژگی های آنهاست تا از آسیب به اطلاعات و افشای آنها جلوگیری شود.

 

به طور کلی سرویس های یک مرکز داده به ۳ بخش اصلی تقسیم می شوند که تحت عنوان هرم سرویس های مرکز داده شناخته می شود.

زیر ساخت مرکز داده :

در زمینه ی زیر ساخت Routing و Switching مرکز داده، شرکت سیسکو محصولات متنوعی را ارایه می دهد.

سوییچ های سری Nexus از سیسکو زیر ساخت مناسب مورد نیاز برای مباحث Routing و Swtching را تامین می کنند. این سوییچ ها با استفاده از تکنولوژی Fabric Extender علاوه بر ساده سازی مدیریت زیر ساخت مرکز داده، گسترش آن در آینده را آسان می سازد.

در زمینه ی سرور، دو شرکت HP و Cisco محصولات مناسب برای ساختارهای متفاوت را ارایه می دهند. سرورهای UCS C-sereis از شرکت Cisco و DL380, DL580 از شرکت HP مناسب شرکت هایی هستند که اندازه ی کوچکتر و توان محاسباتی کمتری نیز دارند.

برای شرکت های بزرگتر که احتیاج به توان محاسباتی بیشتری دارند، سرورهای blade از این کمپانی ها مناسب هستند.

در زمینه ی ذخیره سازی شرکت مختلف شرکت های EMC و NETAPP محصولات مناسبی برای مرکز داده تولید کرده اند.

شرکت EMC که در اصل زیر مجموعه ی شرکت Dell می باشد، طیف وسیعی از SAN storageهای مختلف را تولید کرده که از ذخیره سازهای رده پایین برای کاربردهای عمومی تا All-Flash Storage ،که برای کاربردهای بسیار سنگین مناسب هستند، را در برمی گیرد.

شرکت NetApp با ارایه ی راهکارهای پیشرفته تر که به لطف سیستم عامل ONTAP ارایه می شود، برای سازمانهای بزرگتر که نیازهای تخصصی تری دارند مناسبتر هستند.

علاوه بر ذخیره ساز، احتیاج به سوییچ های SAN برای ارتباط بین سرورها و ذخیره ساز داریم. در این زمینه سوییچ های سری MDS از شرکت Cisco یکی از بهترین انتخاب ها هستند. همچنین می توان با استفاده از تکنولوژی های جدیدتر مانند FCoE، نیاز به شبکه ی Storage fabric  را از بین برد و کل ساختار را فقط بر روی بستر Ethernet پیاده سازی نمود.

 

 

سرویس های مرکز داده :

در زمینه ی مجازی سازی شرکت Vmware ارایه دهنده ی بهترین راهکارهای موجود می باشد. همچنین شرکت Microsoft با محصول Hyper-v توانسته است راهکار ساده تری را برای شرکت های کوچکتر ارایه دهد. برای توضیحات بیشتر در این زمینه می توانید به بخش Server Virtulization مراجعه نمایید.

در زمینه ی امنیت مرکز داده شرکت Fortinet یکی از شرکت ها معتبر در ارایه ی خدمات امینیتی می باشد. این شرکت محصولات متنوعی را به صورت Virtual و Apliance ارایه می دهد که فایروالهای سخت افزاری این شرکت با نام تجاری Fortigate شناخته می شوند.

Application Reseliancy به این معناست که نرم افزارهای مختلف تا چه حد تحمل از دست دادن منابع و خطا دارند قبل از اینکه توانایی سرویس دهی خودشون رو از دست بدهند. این اتفاق هم می تواند در لایه ی سیستم عامل اتفاق بیافتد و هم در لایه ی نرم افزار. در لایه ی سیستم عامل هم ویندوز هم لینوکس از قابلیت های Failover Clustering پشتیبانی می کنند.

چنانچه برای طراحی و اجرای مرکز داده ی خود نیاز به مشاوره تخصصی دارید، همین امروز با متخصصین ما تماس بگیرید.